Dzień Babci i Dziadka
BAL PRZEBIERAŃCÓW U PRZEDSZKOLAKÓW
W karnawale, w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale.
Tańczy Kotek z Supermanem, Misiek ma do tańca wenę.
Śnieżka zaś bez krasnoludków skacze w górę z małą Wróżką.
Tygrys się pod ścianą skrada. Siedzieć dzisiaj nie wypada.
Zgodnie z tradycją nasze przedszkolaki bawiły się wyśmienicie na balu przebierańców. Wszystkim dopisywały humory, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Zapraszamy do galerii.
HK
21
Białe szaleństwo 13 i 14 stycznia !
- 15
Już kolejny rok uczniowie naszej szkoły, rodzice i zawodnicy UKS Dynamika wzięli udział w wyjeździe na stok Kiczera w ramach akcji „Narty Dzieciom”.
Podczas dwudniowego wyjazdu emocji i zabawy było co niemiara.
Wesołych Świąt!
Wycieczka do Rzeszowa
- 33
16 grudnia 2021r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa.
Pierwszym punktem programu były warsztaty ceramiczne w Okręgowym Muzeum w Rzeszowie pt. „Nie święci garnki lepią”. Tam nauczyliśmy się lepić z gliny naczynia i ozdoby. Poziom trudności dostosowany był do poziomu zaawansowania i wieku uczestników. Obowiązywała dowolność tematów i technik pracy, a pani opiekun pomagała i inspirowała.
Następnie udaliśmy się do Parku Trampolin.
Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczestnicy wycieczki skorzystali z szeregu atrakcji,m.in. ściany wspinaczkowej, zjeżdżalni, koszów do koszykówki, trampolin sportowych, wieży Spider Tower, strefy Byk oraz basenów z gąbkami. Pobyt w Parku Trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracji uczniów. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.
I na koniec mieliśmy okazję zrelaksować się w kinie, gdzie obejrzeliśmy film„Chłopiec z chmur”. To inspirowana faktami opowieść o niezwykłej przyjaźni, wielkiej odwadze i przygodzie, która odmieniła życie pewnego chłopca i jego skrzydlatych przyjaciół. Ta prawdziwa historia poruszyła całą Europę.
Podsumowaniem wycieczki niech będą słowa św. Augustyna:
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”.
U.P
Wycieczka do Zamościa i Zwierzyńca
- 26
W ramach projektu „Poznaj Polskę” uczniowie klas I- III udali się na jednodniową wycieczkę do Zamościa i Zwierzyńca.
W Zwierzyńcu odwiedziliśmy piękny Kościół Św. Jana Nepomucena nazywany Kościołem na Wodzie, to niezwykle efektowna, barokowa świątynia, stojąca na wyspie stawu kościelnego. Do świątynia można dotrzeć poprzez romantyczny most.
Następnie udaliśmy się do Ośrodek Edukacyjno-Muzealnego. Od początku swego istnienia Ośrodek Edukacyjno-Muzealny stał się wiodącym ośrodkiem edukacji ekologicznej w tej części Polski. Poprzez prowadzenie różnych form edukacji oraz organizowanie licznych wystaw przybliżane są społeczeństwu zagadnienia związane z funkcjonowaniem przyrody i zasadami jej ochrony oraz racjonalnym korzystaniem z otaczającego nas środowiska .
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Zamość. Tam odwiedziliśmy Rynek Wielki, który jest przykładem jednego z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie. Został zaprojektowany przez Bernardo Morando, włoskiego architekta, jako plac reprezentacyjny na wzór antycznego „forum publicum” lub włoskiej „piazzy”. Kwadratowy plac o wymiarach 100 x 100m otoczony jest kamienicami mieszczańskimi z arkadowymi podcieniami. Centralna budowla, jaką z reguły był ratusz sytuowany w centrum placu, w Zamościu zajmuje miejsce wśród kamienic północnej pierzei.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego. Tam zapoznaliśmy się z historią Twierdzy Zamojskiej. W muzeum prześledziliśmy rozwój sztuki wojennej od XVI wieku do połowy XX wieku poprzez ekspozycję broni i wyposażenia żołnierzy.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Biłgoraj, gdzie miło spędziliśmy czas
w Powerlandzie.
Wszyscy radośni i szczęśliwi wróciliśmy do domu.
HŁ
Wycieczka w Bieszczady
- 19
W ramach projektu „Poznaj Polskę” otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 15 tyś. złotych do trzydniowej wycieczki w Bieszczady. Z tej dotacji skorzystali uczniowie klas IV-VIII.
Pierwszego dnia naszym celem był zamek w Łańcucie -jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowana w XVII wieku. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin, w tym czasie uczniowie podziwiali: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu.
Następnie udaliśmy się w dalszą drogę, aby podziwiać zaporę w Solinie, która jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Potem mieliśmy okazję zachwycać się przepięknym zachodem słońca płynąc statkiem wycieczkowym po jeziorze solińskim.
Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy dyskoteką andrzejkową.
Drugiego dnia udaliśmy się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego w Bóbrce. Tam uczniowie mogli przyjrzeć się XIX –wiecznym kopankom, w których można było zobaczyć naturalną ropę, czyli czarne złoto. Spacerując alejkami podziwialiśmy unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzu jednego z budynków, dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym, mogliśmy się przenieść w czasy, kiedy pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, a niektóre dzieci odważyły się zanurzyć palec w ropie naftowej.
Dworek Marii Konopnickiej był kolejnym punktem naszej wycieczki. Na początku wysłuchaliśmy „Roty”, a następnie przewodniczka oprowadzając nas po muzeum, opowiadała o życiu Marii Konopnickiej. W gablotach znajdowały się różne wydania książek, które napisała. Widzieliśmy jej gabinet, jadalnię, kuchnię i sypialnię.
Tego dnia byliśmy jeszcze w Komańczy- miejscu internowania bł. ks. kar. Stefana Wyszyńskiego.
Po kolacji odbył się seans filmowy, obejrzeliśmy niezwykle interesujący film biograficzny „Eddie zwany Orłem” na podstawie życiorysu skoczka narciarskiego Eddiego Edwardsa.
Trzeciego dnia w Muzeum Budownictwa Ludowego uczniowie poznali zbudowę małomiasteczkową z przełomu XIX i XX wieku oraz dowiedzieli się o życiu mieszkańców galicyjskich miasteczek. Dzieciom bardzo podobały się zabawy z przełomu wieków, najwięcej emocji wzbudziła gra w drewniane kręgle. Poznali także typowe zabudowania wiejskie i sakralne z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie podobało im się zwiedzanie wiejskiej szkoły i poznanie ówczesnych przyborów szkolnych dostępnych w sali lekcyjnej.
Wycieczka zakończyła się zgodnie z planem i pozostawiła po sobie wiele miłych wspomnień i wrażeń.
U.P
Na własnych nogach- Kuba Osuch.
Komplikacje w czasie operacji doprowadziły do tragedii! Pomóż Kubusiowi!
Do 05 grudnia 2021 r. będzie można oddać makulaturę na rzecz rehabilitacji Kubusia( więcej informacji o akcji na Facebooku: Na własnych nogach- Kuba Osuch).
Miejsce zbiórki- plac PSP Lipiny Dolne, przy wejściu do sali gimnastycznej od strony północnej.
SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W TĄ AKCJĘ
POMÓŻMY KUBUSIOWI!!!
Wykorzystano materiały tekstowe i graficzne zamieszczone na: https://www.siepomaga.pl/kuba-osuch
Święto Odzyskania Niepodległości
- 19
11 listopada 1918r. przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach naszego kraju i narodu. Wtedy właśnie po 123 latach niewoli, państwo polskie odrodziło się jako suwerenny, niepodległy kraj. Co roku 11 listopada Polacy obchodzą Święto Niepodległości. Dziękujemy Wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność, ciesząc się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy bez przeszkód uczyć się, pracować i tworzyć lepszą przyszłość naszej Ojczyzny. Wyrazem naszej radości była akademia, w której przygotowanie tak aktywnie włączyli się uczniowie klasy I,II,III,IV i V. Tę piękną uroczystość przygotowali :p.D.Koczara, p.H.Łoś, p.A.Lipiec, p.M.Deryło.
D.K
Gotuj się na zmiany
Szkoła bierze udział w 11 edycji programu „ Gotuj się na zmiany”.
Celem tego programu jest kształtowanie:
- dobrych nawyków żywieniowych
- odpowiedzialnego stylu życia w duchu zero waste( niemarnowanie żywności) od najmłodszych lat.
Program jest skierowany w tym roku również dla:
- przedszkolaków
- uczniów kl.1-4
- uczniów kl.5-8
Treści zebrano w bloki tematyczne:
- Naukowo rzecz biorąc
- Dobre nawyki żywieniowe
- Przystosowanie do życia w kuchni
Dzięki materiałom dydaktycznym ( scenariusze lekcji, filmy, quizy, konkursy )
uczniowie systematycznie będą zdobywać i utrwalać wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych, które nie muszą się kojarzyć z nudą na talerzu.
K.Z.
Międzygminne Igrzyska Młodzieży w tenisie stołowym drużynowym
- 18
Komunikat z Międzygminnych Igrzyskach Młodzieży w tenisie stołowym drużynowym dziewcząt i chłopców, rozegranych 27.10.2021 r. w Lipinach Dolnych.
Dziewczęta:
- SP Szyszków, Ćwikła Ilona, Tutka Laura – op. Andrzej Deryło
- SP Potok Górny: Cieplechowicz Oliwia, Pisarczyk Julia – op. Anna Lipiec
- SP Lipiny Dolne: Deryło Karolin, Deryło Emilia – op. Krzysztof Rzeźnik
- SP Lipiny Górne: Siek Oliwia, Błazik Karolina, Derda Paulina – op. Andrzej Deryło
- SP Bukowina: Żołopa Wiktoria, Hyz Alicja – op. ks. Stanisław Bełz
SP Rakówka: Kaproń Klaudia, Ziółkowska Kinga – op Paweł Bodek
7. SP Gózd Lipiński: Kruk Maja, Magoch Julia – op. Artur Kimak
Chłopcy
- SP Księżpol: Socha Oskar, Wójcik Bartłomiej, Blicharz Mateusz, – op. Norbert Łebko
- SP Majdan Stary: Pyzio Bartłomiej, Skwarek Łukasz, Blicharz BARTŁOMIEJ – op. Łuszczak Krzysztof
- SP Szyszków: Ostrowski Bartosz, Partyka Przemysław – op. Andrzej Deryło
- SP Potok Górny: Mazur Błażej, Bastrzyk Paweł – op. Anna Lipiec
5-6. SP Gózd Lipiński: Matys Marcel, Rzechuła Jakub, – op. Artur Kimak
SP Lipiny Górne: Deryło Brajan, Korpal Mikołaj – op. Andrzej Deryło
7-8. SP Lipiny Dolne: Garbacz Adrian, Kordyjak Kacper – op. Rzeźnik Krzysztof
SP Rakówka: Bodek Maciej, Chmiel Maciej – op. Paweł Bodek
9. SP Bukowina: Karpik Sebastian, Makuch Adrian – op. ks. Stanisław Bełz
Po dwie najlepsze drużyny z każdej kategorii, awansowały na zawody powiatowe, które odbędą się 5 listopada również w Lipinach Dolnych.
Krzysztof Rzeźnik
Ślubowanie pierwszaków
- 18
W dniu 21 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klasy I.W uroczystości brali udział uczniowie klasy 0-III wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły mgr inż. Zenon Zielonka, samorząd uczniowski, zaproszeni goście oraz przedstawiciele Rady Rodziców
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Pan dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od klasy drugiej upominki. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców, po którym odbyła się dyskoteka dla wszystkich uczniów klas od 0-III.Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
MD
Wycieczka do Rzeszowa
- 10
20 października uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce szkolnej .
Pierwszym punktem programu było lotnisko Jasionka, gdzie uczniowie mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania i pracy międzynarodowego portu lotniczego Rzeszów- Jasionka. W trakcie pobytu na lotnisku spotkali się z pracownikiem, który oprowadził ich po lotnisku i omówił zasady obowiązujące podczas korzystania z transportu lotniczego. Przedstawił obecną ofertę połączeń. Opowiedział także o stanowiskach pracy w ramach obsługi lotniska, zwrócił uwagę na specyfikę tej pracy, predyspozycje, jakie powinny posiadać osoby wykonujące te zawody. Podzielił się także swoimi wrażeniami i ciekawymi wydarzeniami ze swojej pracy. Każdy z uczniów przeszedł symulację odprawy przed odlotem a na tarasie widokowym lotniska uczniowie mieli możliwość obserwować lądowanie i start samolotu.
Następnie odbyła się w kinie „Helios” lekcja na temat: „Powstawanie scenariusza filmowego”, po której uczniowie obejrzeli film „Czarny Młyn” ,który trzymał w napięciu do ostatniego momentu. Opowieść ta uczy takich wartości jak: przyjaźń, tolerancja, akceptacja, wzajemne zrozumienie, wsparcie i pomoc bliźniemu.
Wycieczka była doskonałą okazja do integracji wszystkich klas i wspólnej zabawy.
U.P.
XXI Dzień Papieski
Dnia 10 października 2021r. obchodziliśmy XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się!” Były to jedne z pierwszych słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w dniu inauguracji Jego pontyfikatu 22 października 1978r.
Obchody Dnia Papieskiego są okazją, aby przypomnieć sobie życie i nauczanie św. Jana Pawła II. W celu pogłębienia wiedzy o św. Janie Pawle II i Jego nauczania przeprowadzono
w klasach katechezy. Poprzez prezentacje multimedialne, filmy, nagrania przemówień Ojca Św., obrazy, śpiew pieśni uczniowie mogli przypomnieć sobie postać św. Jana Pawła II i czerpać z Jego nauczania.
Nie zabrakło zbiórki pieniędzy na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Pieniądze zbierali uczniowie naszej szkoły do puszki przed kościołem.
M.K.
Dzień Patrona 2021
- 24
Dzień Patrona to święto, które pojawiło się w szkolnym kalendarzu w 2007 roku. Obchodzimy je, aby uczcić naszego duchowego opiekuna –Św. Franciszka z Asyżu.Upamiętniamy także uroczystość nadania szkole imienia oraz sztandaru.
W tym roku postawiliśmy na aktywność na świeżym powietrzu.
Obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu szkoły, następnie p. dyr. Zenon Zielonka przypomniał sylwetkę oraz naukę Św. Franciszka. Później obejrzeliśmy film o naszym patronie i wreszcie wyruszyliśmy na rajd rowerowy.
Kl. IV i V udała się w kierunku Jasiennika Starego i Nowej Wsi, a kl. VI, VII i VIII na Stoczek, aby razem spotkać się w lesie w Lipinach Górnych. Na ten moment czekaliśmy, szybko zapłonęło ognisko i zaskwierczały pieczone kiełbaski. Po pysznym posiłku rozpoczęła się gra terenowa przygotowana przez uczennicę kl. V- Julię Zwolak. Uczniowie zostali podzieleni na siedem grup, rywalizacja była zacięta, szybko okazało się, że pozornie banalne pytania wcale do łatwych nie należą. Najszybciej do mety doszła grupa Ani Małek i została nagrodzona słodką niespodzianką. Pozostali uczestnicy również mogli liczyć na pyszne łakocie.
Uczniowie klas I- III oraz przedszkolaki i maluszki z tej okazji oglądały film o św. Franciszku z Asyżu, namalowały obrazki o patronie.
Następnie wybraliśmy się do pobliskiego lasu na ognisko i wspólne zabawy ekologiczne,
a maluchy piekły kiełbaski na ognisku przy szkole.
Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do szkoły.
Wszyscy bawili się świetnie. Dzień Patrona wspominamy jako wielką radosną majówkę.
H.Ł U.P.
Z serca dla serca....
Powiatowe, drużynowe biegi przełajowe.
- 14
29 września 2021 roku nad zalewem Biszcza-Żary odbyły się mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przełajowych.
W kategorii Igrzyska Dzieci drużyna dziewcząt w składzie: Pawęska Gabriela, Niemczyk Julia, Lewkowicz Wiktoria, Socha Oliwia, Paszko Maja i Bucior Amelia zajęła IV miejsce.
W kategorii Igrzyska Dzieci drużyna chłopców w składzie: Dec Wojciech, Dziewa Dawid, Jaśkowski Hubert, Niemczyk Piotr, Pawęska Kacper i Szpyt Łukasz zajęła VI miejsce.
Wielkie gratulacje!!!
RzK
Rajd pieszy.
- 1
16.09. 2021r uczniowie z klas IV i V pod opieką wychowawców p. Małgorzaty Dudek i p. Urszuli Pięciorek wzięli udział w rajdzie pieszym do pobliskiego lasu.
Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani do wyprawy i bardzo dobrze zorganizowani (każdy miał w swoim plecaku pyszne kiełbaski). W doskonałych humorach dotarliśmy do lasu i z zapałem nazbieraliśmy gałęzi na ognisko.
W tym czasie nasza koleżanka z kl. V- Julka Zwolak rozkładała rekwizyty do gry terenowej, którą przygotowała. Gra dotyczyła różnych dziedzin wiedzy, od znajomości wydarzeń sportowych, poprzez znajomość języków obcych, po wiedzę z wszystkich przedmiotów szkolnych. Rywalizacja była zacięta, poszczególne grupy z wielkim zapałem i zaangażowaniem szukały ukrytych w lesie pytań.
Po ogłoszeniu wyników, Wiktoria Lewkowicz z kl. V zaproponowała kolejną zabawę- kalambury
Rajd był doskonałą okazją do integracji, ale i do zadbania o naszą najbliższą okolicę, ponieważ dołączyliśmy po raz 28 do akcji „Sprzątanie Świata”.
Uczestnicy rajdu zgodnie stwierdzili, że było bardzo przyjemnie i wkrótce na pewno wybierzemy się znów.
U.P.
V Festyn Rodzinny
Zapraszamy!!!
Z serca dla serca
Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu we współpracy z Wolontariatem, przystąpiła do wsparcia fundacji Z serca dla serca.Celem akcji jest uzbieranie pieniędzy na budowę hospicjum dla dzieci chorych na nowotwory. Dzięki Państwu wsparciu dzieci będą mogły razem z rodzicami wspólnie przechodzić przez chorobę.
Data pierwszej zbiórki: 19 września 2021 roku.Miejsce: SP w Lipinach Dolnych ( Festyn rodzinny)
Data drugiej zbiórki : 26 września 2021 roku.Miejsce: Kościół w Lipinach Górnych- Borowina.
A.P
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie