20 września 2023r. uczniowie klas starszych 5,7 i 8 wzięli udział w rajdzie rowerowym o tematyce historycznej. Spod szkoły wyruszyliśmy rowerami o 8.30 i udaliśmy się w kierunku Zagrody Kowalskiej w Krzeszowie Górnym.
Na miejscu czekał na nas pan Artur Siek –dyrektor GCK w Harasiukach . Pan Siek oprowadził nas po zagrodzie i opowiedział o zawodzie kowala. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał dom , kuźnia i stodoła w minionym wieku. Można był zobaczyć i dotknąć nagromadzone eksponaty takie jak: drewniana misa do mycia twarzy, żarna do wyrabiania mąki , cepy, kierat konny oraz wiele innych eksponatów.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Bieliny aby zwiedzić zabytkowy XVII w. dworek „ Dwór Mniszchów” tam czekała na nas p. Kasia , która oprowadziła nas po dworze. Jest to jedna z piękniejszych architektonicznych pereł leżąca na terenie Gminy Ulanów. Wieś Bieliny powstała w miejscu dawnej przystani rzecznej przy Sanie zwanej „Targowisko”. Pierwszymi właścicielami Bielin byli Jaguszowscy herbu Handbank. Na początku XVII wieku wieś należała do Stanisława Ulińskiego herbu Dołęga, podczaszego przemyskiego i założyciela Ulanowa. Następnie Bieliny trafiły do rodu Mniszchów, dla których wybudowano tu dwór datowany na XVII wiek. Rezydencję otaczał rozległy park z rzadkim drzewostanem i zbiornikiem wodnym. Kolejni właściciele zaniedbywali dwór, dopiero książę Włodzimierz Czartoryski odbudował dwór i stworzył prężnie działający majątek ziemski. Zasłużył się ratując podczas wojny mieszkańców. Opuścił dwór z rodziną w 1944 roku, kiedy do Polski wkroczyła bolszewicka armia.
Obecnie dworek oraz kompleks dworski są odnowione i otwarte dla zwiedzających . Można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i zabytkowych mebli . Są tam również zabytkowe piece wykonane z przepięknych ozdobnych kafli, które funkcjonują do dzisiaj.
Po wyczerpującej podróży posililiśmy się pizzą i wróciliśmy do szkoły ok. godziny 14.00. Rajd nie odbył by się bez uczniów i wspaniałych opiekunów : p. Małgorzaty Dudek, p. Agnieszki Paruch p. Andrzeja Koczary i p. Krzysztofa Rzeźnika.
AP