Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 10/21z dnia 27 sierpnia 2021 r.
Wewnątrzszkolny regulamin funkcjonowania Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych
w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
Lipiny Dolne 2021-08-27
Spis treści:
I. Podstawa prawna………………………………….…………………………………………2 II. Cel procedury……………………………………………………………………………….3
- Osoby, których dotyczy procedura ………………………………..………………….…4
- Obowiązki, uprawnienia, odpowiedzialność osób realizujących zadania
- Dyrektor szkoły………………………………………………………………….4
- Nauczyciel (przedmiotu, wychowawca, bibliotekarz) …………………..……..5
- Uczeń………………………………………………………….….……………..6
- Rodzice………………………………………………………….….………...…7
- Przygotowanie oraz sposób użytkowania pomieszczeń szkolnych:
Sale lekcyjnych, szatni szkolnej, korytarzy, obiektów sportowych…………….….….8
-
- Biblioteka szkolna………………………………………………………….…..9
- Obiekty sportowe……………………………………………………...………10
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia:
- Pracownik szkoły………………………………………………………………11 VI.2 Uczeń……………………………………………………………………………12
- Zastosowanie kwarantanny:
- Zastosowanie kwarantanny wobec nauczyciela………………………………..14
- Zastosowanie kwarantanny wobec ucznia……….…………………………….14
- Zawieszenie działania szkoły:
- Powiadomienie dyrektora o zakażeniu ucznia………………………………..14
- Kryteria PPIS w sprawie działalności zawieszenia szkoły……………….…..14
- Zdalne nauczanie………………………………………………………………………15
- Załącznik………………………………………………………………………………16
I. Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.).
II. Cel procedury
Przygotowywanie wewnętrznej procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii ma na celu zapewnienie bezpiecznego pobytu w szkole uczniów i pracowników. Konieczne jest stworzenie modelu postępowania, na podstawie rekomendacji dla powiatowych inspektorów sanitarnych, w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny”. Warianty funkcjonowania szkoły w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zagrożenia:
WARIANT A – TRADYCYJNA FORMA KSZTAŁCENIA
W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
WARIANT B – MIESZANA FORMA KSZTAŁCENIA (HYBRYDOWA)
Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.
WARIANT C – KSZTAŁCENIE ZDALNE
Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
- Osoby, których dotyczy procedura
Dyrektor szkoły, wychowawcy, nauczyciele, bibliotekarze, uczniowie i ich rodzice /prawni opiekunowie.
- Obowiązki, uprawnienia, odpowiedzialność osób realizujących zadania
IV.1 Dyrektor szkoły
Do zadań dyrektora szkoły należy:
- Ustalenie wewnątrzszkolnej procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii COVID-19 z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zaleceń wskazanych w aktualnych przepisach prawa i przedmiotowych wytycznych.
- Poinformowanie pracowników szkoły, uczniów, rodziców/ prawnych opiekunów o obowiązujących w szkole procedurach na czas pandemii.
- Ograniczenie do minimum przychodzenia i przebywania osób trzecich na terenie szkoły.
- Zapewnienie warunków kształcenia według adekwatnego do sytuacji szkoły wariantu kształcenia.
- Stworzenie warunków do odizolowania ucznia, wskazanie pracownika, który przejmie nad nim opiekę, poinformowanie rodzica ucznia o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
- Stosowanie się do zaleceń inspektora sanitarnego.
- Zalecenie przestrzegania przez uczniów i wszystkich pracowników szkoły (pedagogicznych, administracji) aktualnych przepisów prawa, dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej w czasie pandemii.
- Zapewnienie szybkiej, skutecznej komunikacji z rodzicami/ prawnymi opiekunami ucznia lub osobami przez nich wskazanymi w razie konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
- Organizowanie i koordynowanie pracy, która w miarę możliwości i warunków lokalowych ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. przez unikanie częstej zmiany pomieszczeń ,w których odbywają się zajęcia).
- Ustalenie i upowszechnienie zasad realizacji zajęć pozalekcyjnych.
IV.2 Nauczyciel
Do zadań/obowiązków nauczyciela szkoły należy:
- Przychodzenie do szkoły bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych lub chorobę zakaźną, a także gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w szpitalu.
- Zapoznanie uczniów z procedurami funkcjonowania szkoły w czasie pandemii COVID-19 (godzina wychowawcza, pierwsze zajęcia przedmiotowe).
- Przestrzeganie obowiązujących zasad higieny: dezynfekowanie rąk, częste mycie dłoni, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Noszenie w każdej przestrzeni szkolnej, w której niemożliwe jest zachowanie dystansu 1,5 metra między osobami, maseczki ochronnej.
- Egzekwowanie wyżej wymienionych czynności także u uczniów/ wychowanków zarówno w trakcie trwania zajęć przedmiotowych, jak i w czasie przerwy.
- Wietrzenie sal lekcyjnych, części wspólnych (korytarzy) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w trakcie prowadzonych zajęć.
- Kontaktowanie się z rodzicami, w celu przekazywania istotnych bieżących informacji, przez e-dziennik LIBRUS, telefon, inne formy komunikatorów ustalone z rodzicami i rekomendowane przez dyrekcję szkoły (np. Office 365).
- Zebranie od rodziców/ prawnych opiekunów upoważnień do odbioru ze szkoły ucznia przez osoby trzecie (załącznik nr 1).
- Informowanie rodzica/ prawnego opiekuna lub upoważnionej przez niego pisemnie osoby, o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej.
- Odizolowanie ucznia z podejrzeniem choroby zakaźnej (kaszel, temperatura, stan podgorączkowy- szczególnie temperatura powyżej 38oC) w odrębnym pomieszczeniu (izolatorium). Zapewnienie, w miarę możliwości, 2 metrów odległości od innych osób.
- Powiadomienie o konieczności izolacji ucznia dyrektora szkoły, który wyznaczy pracownika szkoły do pełnienia nad nim opieki w izolatorium. Zawiadomienie wychowawcy klasy o zaistniałej sytuacji.
- Prowadzenie kwarantanny dokumentów: prac klasowych, kartkówek (możliwość korzystania z materiałów multimedialnych, by usprawnić przebieg procesu dydaktycznego).
- Wyeliminowanie z użycia pomocy dydaktycznych, których nie można na bieżąco zdezynfekować.
- Wdrażanie uczniów do obsługi platformy Office 365 Microsoft Teams: uczestniczenia w lekcji on-line, pisania prac domowych, rozwiązywania zadań testowych.
- Rekomendowanie odrabiania pracy domowej na w. w platformie.
- Informowanie i przypominanie uczniom o konieczności korzystania z własnych podręczników szkolnych i przyborów.
IV.3 Uczeń
Do obowiązków ucznia szkoły należy:
- Przychodzenie do szkoły bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych lub chorobę zakaźną, a także gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w szpitalu.
- Dezynfekowanie dłoni w miejscach wyznaczonych na terenie szkoły oraz częste ich mycie wodą z mydłem.
- Noszenie- przyniesionej do szkoły maski ochronnej zarówno na korytarzach szkoły podczas przerw oraz w salach lekcyjnych i pozostałych obiektach szkolnych, w których niemożliwe jest zachowanie dystansu 1,5 metra między osobami w nich przebywającymi.
Uwaga: Uczeń nie może zasłaniać ust chustką, materiałem, ubraniem itp.
- Po wejściu do budynku szkoły uczniowie nie mogą opuszczać go przed zakończeniem swoich lekcji.
- W miarę możliwości, zachowanie dystansu w przestrzeniach wspólnych szkoły
(korytarz, biblioteka, sala lekcyjna, obiekty sportowe, toalety uczniowskie, schody, ciągi komunikacyjne itd.).
- Korzystanie z własnych przyborów szkolnych i podręczników. Trzymanie ich na ławce w czasie zajęć lekcyjnych..
- Ograniczenie zabierania do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Spożywanie własnych posiłków i nie dzielenie się nimi z kolegami.
- Przebywanie we wskazanych salach lekcyjnych, które w miarę możliwości będą udostępniane bez konieczności przemieszczania się po budynku szkoły.
- Zasłanianie twarzy podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Stosowanie się do poleceń dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły w sprawie bezpieczeństwa i higieny osobistej.
- Korzystanie z platformy Office 365 Microsoft Teams: uczestnictwo w lekcji on-line, pisanie prac domowych, rozwiązywanie zadań testowych.
- Przestrzeganie zasad korzystania ze szkolnej biblioteki, szatni, obiektów sportowych.
- Zgłaszanie nauczycielowi prowadzącemu zajęcia, dyżurującemu w sali lub na korytarzu, pracownikowi szkoły podejrzenia choroby zakaźnej, infekcji dróg oddechowych (stan podgorączkowy- przekraczający zwykłą temperaturę ciała, ale nie wyższą niż 38 stopni, gorączki – temperatury powyżej 38 stopni, kaszlu).
IV.4 Rodzice
- Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
Algorytm postępowania podczas przychodzenia ucznia do szkoły
Wejście do szkoły (przestrzeń wspólna)
- Dyrektor ogranicza do minimum przychodzenie i przebywanie w szkole osób trzecich. Obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk. Wejść mogą tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.. Pracownik szkoły zapisuje w rejestrze wejść personalia osoby wchodzącej na teren szkoły.
- W widocznym miejscu zostaje umieszczona tabliczka z numerami telefonów do organu prowadzącego, Kuratora Oświaty, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, służb medycznych.
Mycie rąk i dezynfekcja rąk
Każdy uczeń dezynfekuje ręce przygotowanym płynem do dezynfekcji.
V. Przygotowanie oraz sposób użytkowania
V.1 Sal lekcyjnych, szatni, korytarzy, obiektów sportowych
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy szkoły, która ograniczy gromadzenie się uczniów w szatniach, korytarzach czy obiektach sportowych.
- Obowiązują tam ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Maseczki powinny być stosowane, przez uczniów i pracowników szkoły w przypadku niemożności zachowania dystansu, np. w czasie przerw w miejscach użytkowanych, o ile nie jest zachowane zróżnicowanie czasowe w prowadzeniu zajęć.
- Zaleca się, by dyrektor szkoły organizował pracę szkoły w zakresie higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni.
- Wyznacza się stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa (wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali)- oprócz informatyki.
- Należy wietrzyć sale lekcyjne, części wspólne np. korytarze co najmniej raz na godzinę, ·w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w trakcie zajęć.
- Zaleca się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur i włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk i instrukcję dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno – higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Uczeń powinien pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, ochronie podczas kichania i kaszlu oraz unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w teczce lub torbie. Nie powinien zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można umyć, uprać lub zdezynfekować należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Uczniowie wchodzą do szkoły wejściami
- od sztni- kl I- VIII i 5-6 latki
- wejściem ocznym- 3-4 latki
- Uczniowie przed wejściem do szatni dezynfekują ręce.
- Pracownicy obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.), a także zastosować się do indywidualnych zaleceń organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
V. 2 Korzystanie z biblioteki szkolnej
- Korzystanie z biblioteki szkolnej jest możliwe, jeśli szkoła jest otwarta.
- Ustalono zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy:
- Bibliotekarze mają obowiązek podczas pracy w bibliotece szkolnej nosić osłonę nosa i ust (maseczka lub przyłbica) .
- Wszyscy odwiedzający bibliotekę szkolną obowiązani są zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowana jest odległość min. 1,5 m).
- W celu wypożyczenia/zwrotu książek lub innych materiałów bibliotecznych do biblioteki mogą wejść jednocześnie 2 osoby.
- Każdy użytkownik biblioteki,) ma obowiązek noszenia osłony ust i nosa.
- Wszyscy przebywający w bibliotece, stosują się do zalecenia GIS (Głównej Inspekcji Sanitarnej), unikania dotykania twarzy (oczu, nosa, ust).
- Biblioteka szkolna jest otwarta w godzinach wyznaczonych przez dyrektora szkoły.
- Po każdej godzinie pracy w bibliotece następuje obowiązkowe wietrzenie pomieszczenia.
- W bibliotece dokonuje się regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni wspólnych, z którymi stykają się użytkownicy.
- Biblioteka szkolna ma przygotowane miejsce do składowania książek przeznaczonych do kwarantanny i przestrzega rekomendowanej dwudniowej kwarantanny wypożyczonych do domu książek i materiałów bibliotecznych.
V.3. Korzystanie z obiektów sportowych, bezpieczeństwo podczas zajęć wychowania fizycznego
-
-
- Przy wejściu na obiekty sportowe obowiązuje: zasada dystansu społecznego oraz odkażanie rąk płynem do dezynfekcji.
- W obiektach sportowych przebywają jedynie uczniowie oraz pracownicy szkoły.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć gry kontaktowe: koszykówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną i zastąpić je innymi: siatkówką, lekkoatletyką, tenisem stołowym, badmintonem, szachami, nordic walkingiem.
- W miarę możliwości zaleca się organizowanie zajęć wychowania fizycznego na powietrzu tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły.
- Obowiązkowo po każdej lekcji uczeń myje ręce wodą z mydłem a następnie odkaża przy wyjściu z sali gimnastycznej.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się na obiektach sportowych, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować, po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Zaleca się wymyć detergentem lub zdezynfekować podłogi w sali gimnastycznej po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
VI.1. Pracownik szkoły
-
-
- W szkole zostało wydzielone odrębne pomieszczenie nr 3a znajdujące się w Gabinecie Profilaktyki Zdrowotnej, pełniące funkcje izolatorium. Pomieszczenie jest regularnie, co najmniej raz dziennie sprzątane i dezynfekowane. Z pomieszczenia usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować.
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium (sala nr 3a). Osoba izolowana obowiązkowo musi założyć maseczkę zakrywającą nos i usta.
- Osoby kontaktujące się z pracownikiem w izolacji muszą używać środków ochronny osobistej (maseczki, rękawiczek jednorazowych).
Kontakty należy ograniczyć do niezbędnego minimum – najlepiej jedna osoba.
-
-
- Jeżeli osobą chorą jest nauczyciel, to uczniowie z tej klasy pod opieką innego nauczyciela, wyznaczonego przez dyrektora szkoły, natychmiast myją ręce i przechodzą, w miarę możliwości, do innego zdezynfekowanego pomieszczenia lub wychodzą na zewnątrz szkoły. W tym czasie sala jest wietrzona i dezynfekowana.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor, lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia SANEPID w Biłgoraju oraz organ prowadzący szkołę.
- W przypadku, gdy pracownik ma lekkie objawy dyrektor odsyła go do domu własnym środkiem transportu. Pracownik nie może korzystać z komunikacji publicznej do momentu przyjazdu transportu pracownik jest w izolacji.
- W przypadku, gdy stan pracownika jest poważny (wymaga hospitalizacji) dyrektor dzwoni po karetkę pogotowia, opisuje sytuację (wyraźnie wskazuje, że objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem). Do momentu przyjazdu karetki pracownik jest izolowany.
- W obu przypadkach (punkt 6 i 7) dyrektor sporządza notatkę ze wskazaniem dokładnej daty i godziny powiadomień, oraz przebiegu działań i zachowuje ją w dokumentacji szkoły.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy konieczne jest wdrożenie dodatkowych czynności biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
- W przypadku, gdy pracownik szkoły został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym Państwowym Inspektorem Sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu szkoły na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych.
VI.2 Uczeń
- Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą wysyłać ucznia do szkoły.
- O podejrzeniu zakażeniem COVID-19 rodzice/ opiekunowie prawni muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Nauczyciel, który zauważył u ucznia oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły. Izoluje ucznia w izolatorium- pomieszczeniu nr 3a, znajdującym się w kompleksie sportowym. Pomieszczenie jest regularnie, co najmniej raz dziennie sprzątane i dezynfekowane. Z pomieszczenia usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów prawnych ucznia, SANEPID w Biłgoraju oraz organ prowadzący szkołę.
- Uczeń do czasu przybycia rodziców pozostaje pod opieką wyznaczonego przez dyrektora pracownika szkoły zabezpieczonego w środki ochrony osobistej (maseczkę, rękawiczki jednorazowe). Osoby kontaktujące się z dzieckiem w izolacji muszą używać środków ochronnych, kontakty należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
- W razie pogarszającego się stanu zdrowia ucznia szkoła powiadamia pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
- Pozostali uczniowie z klasy pod opieką innego pracownika natychmiast myją ręce i przechodzą w miarę możliwości do innego zdezynfekowanego pomieszczenia lub na zewnątrz na szkolne boiska. W tym czasie sala jest wietrzona i dezynfekowana.
- Pracownik szkoły, wykorzystując uzgodniony z rodzicami/opiekunami sposób szybkiej komunikacji niezwłocznie powiadamia rodziców o izolacji i konieczności pilnego odbioru dziecka ze szkoły.
- Rodzic lub opiekun odbierający dziecko nie wchodzi na teren szkoły. W uzgodniony sposób informuje o gotowości odebrania dziecka i czeka na zgłoszenie się pracownika, po zgłoszeniu podaje imię i nazwisko dziecka. Dziecko z objawami choroby nie może samo opuścić szkoły.
- Pracownik szkoły, w środkach ochrony osobistej – w maseczce i w rękawicach ochronnych przyprowadza dziecko pod wyjście od strony szatni.
- Rodzic może podejść do drzwi tylko pod warunkiem, że ma założoną maskę zakrywającą nos i usta.
- Po zakończeniu procedury pracownik szkoły najpierw dezynfekuje rękawice, następnie zgodnie z instrukcją zdejmuje maseczkę i rękawice.
- Izolatka, w której przebywało dziecko jest bardzo dokładnie sprzątana z użyciem właściwych detergentów, wietrzona i odkażana – zgodnie z instrukcją sprzątania i odkażania sal.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu. Zaleca się zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W przypadku, gdy uczeń został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu szkoły na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych.
- Dyrektor zawiadamia organ prowadzący i sporządza notatkę ze wskazaniem dokładnej daty i godziny powiadomień oraz opisem przebiegu działań i zachowuje ją w dokumentacji szkoły.
VII. Zastosowanie kwarantanny
VII.1 Zastosowanie kwarantanny wobec nauczyciela
-
-
- Nauczyciel, który został objęty kwarantanną, jest zobowiązany niezwłocznie poinformować telefonicznie dyrektora o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy.
- Po otrzymaniu z Sanepidu pisemnej decyzji o zastosowaniu kwarantanny nauczyciel powinien powiadomić telefonicznie dyrektora, a po okresie kwarantanny zobowiązany jest do przedstawienia pracodawcy dokumentu wystawionego przez Sanepid .
- Dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielem ustala, czy nauczyciel może pracować zdalnie i tym samym zachować prawo do pełnego wynagrodzenia
VII. 2 Zastosowanie kwarantanny wobec ucznia
-
-
- .Rodzic jest zobowiązany do powiadomienia wychowawcy o zastosowaniu przez sanepid kwarantanny.
- Uczeń na czas kwarantanny musi pozostać w domu.
VIII. Zawieszenie działania szkoły
VIII.1 Powiadomienie dyrektora o zakażeniu ucznia
1. Informacja o zakażeniu ucznia SARS-CoV-2 lub zachorowaniu na COVID-19 dociera do dyrektora szkoły dwoma niezależnymi kanałami:
-
-
- Rodzice ucznia są zobowiązani do powiadomienia dyrektora o zakażeniu niezwłocznie, gdy otrzymają pozytywny wynik badania dziecka.
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) kontaktuje się ze szkołą w celu przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego po otrzymaniu informacji z laboratorium o zakażeniu.
VIII.2. Kryteria PPIS w sprawie działalności zawieszenia szkoły
Opinia dotycząca zawieszenia zajęć stacjonarnych i kontynuowania zajęć wyłącznie w formie nauczania zdalnego będzie uwzględniała:
-
-
- Wystąpienie przypadku zakażenia SARS –COV-2 lub zachorowań na COVID- 19 wśród uczniów lub pracowników szkoły.
- Lokalną sytuację epidemiologiczną na danym obszarze.
IX. Kształcenie zdalne
Wariant C
Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
1. Organizacja zdalnego procesu edukacyjnego:
Kluczowymi czynnikami pomocnymi w tworzeniu takiego modelu są:
-
-
- elastyczność,
- celowość działań (sens zadań i mini projektów),
- rozsądna liczba przesyłanych zadań i treści, jasno sprecyzowane definiowanie celów i wymagań – najlepiej w języku zrozumiałym dla ucznia,
- zapewnienie nauczycielom narzędzi i programów do zdalnej pracy z uczniami,
- zdiagnozowanie możliwości uczestniczenia w zdalnej edukacji (posiadanie niezbędnego sprzętu i umiejętności do udziału w lekcjach on-line).
2. Organizacja zdalnej klasy, czyli zapewnienie stałego i bieżącego kontaktu z uczniami dzięki różnorodnym rozwiązaniom:
-
-
- Wykorzystanie dziennika elektronicznego i poczty elektronicznej lub innego narzędzia, rekomendowanego przez dyrektora szkoły, do informowania oraz przesyłania zadań.
- Prowadzenie zajęć według planu lekcyjnego obowiązującego w szkole na platformie Office 365 Microsoft Teams przez wszystkich nauczycieli.
- Wykorzystanie komunikatorów lub grup w mediach społecznościowych do kontaktu i współpracy.
- Wykorzystanie gotowych materiałów z sieci.
- Wyznaczenie godzin i kanałów komunikacji na dyżury/konsultacje dla uczniów/rodziców .
3. Usprawnienie pracy w trybie edukacji zdalnej.
Do dobrych praktyk należy:
-
-
- Wyznaczanie spotkań on-line dla zespołu nauczycieli/rodziców w zależności od potrzeb z zaplanowaną agendą i przybliżonym czasem trwania.
- Precyzyjność i przejrzystość zadań dostosowanych do możliwości ucznia oraz wiadomości przesyłanych do rodziców/grona pedagogicznego.
X. Załącznik
Upoważnienie do odbioru dziecka
Upoważniam ............................................................................................ legitymującą/ego się
imię i nazwisko osoby upoważnionej
dowodem tożsamości ............................................................................... do odbioru mojego dziecka ................................................................................... w okresie ...............................
imię i nazwisko dziecka
Data……………… ……..….............................................
czytelny podpis rodzica lub opiekuna