29.05 grupa Maluszków obchodziła Dzień Dziecka. Od samego rana dzieci przygotowywały ciastolinę a potem lepiły z niej ciasteczka, bałwanki, domki i inne cuda. Po sensoplastyce każdy zrobił dla siebie makaronowe korale i wziął się za malowanie farbami na streczu lub kredą po szkolnym chodniku. Na koniec zrobiliśmy sobie małe zawody oraz mini dyskotekę z bańkami i balonami. Na koniec czekał słodki poczęstunek.
Bawimy się 😁
- 83
SIATKÓWKA DUMĄ POLSKI
...to tytuł projektu edukacyjno-artystycznego, który w tym roku przygotowała klasa 7. Główny temat, to oczywiście polska reprezentacja w piłce siatkowej mężczyzn. Uczniowie szkoły mogli obejrzeć przygotowaną krótką prezentację o historii siatkówki w ogóle i siatkówki w naszym kraju. Dla wszystkich uczestników uczennice upiekły babeczki z motywem piłki do siatkówki, a chłopcy pokazali kilka technicznych zagrań i sposobów odbioru piłki. Podsumowaniem projektu był pokaz gry drużyn dwuosobowych.
7
ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
21 maja obchodzimy na świecie święto najważniejszego owada dla naszej planety. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie z właścicielami pasieki Nasza pszczółka z Lipin Górnych-Borowina połączone z prelekcją o życiu i zwyczajach pszczoły miodnej oraz degustacją produktów pszczelich. Państwo Budzyńscy zachęcali do szanowania naszych małych, bzyczących przyjaciół. Jeśli zginie ostatnia pszczoła, ludzie będą żyli jeszcze przez mniej więcej trzy lata. Prawie wszystkie rośliny do rozmnażania potrzebują zapylaczy, czyli m.in. pszczół dzikich i hodowlanych oraz trzmieli.
Pszczoły potrafią liczyć, rozpoznawać ludzkie twarze i bezbłędnie nawigować przez długie kilometry. Czasu na naukę nie mają zbyt wiele, bo całe ich dorosłe, pracowite życie trwa trzy do czterech tygodni. Porażają swoją niesamowitą inteligencją. Ich mózgi są jak znakomite zminiaturyzowane biokomputery.
Jeśli ktoś chce poczytać, co jeszcze potrafią te niesamowite owady, zapraszamy do otwarcia linku:
https://zielony.onet.pl/przyroda/inteligencja-pszczol-ich-mozgi-sa-jak-male-superkomputery/0yff5kg
28
Wyjazdy wakacyjne!
Jak co roku oferta wakacyjna wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
Sprawdzony organizator, atrakcvyjny program!
Zachęcamy do skorzystania z oferty !
☀️🏖️☀️🏖️☀️🏖️
Mamy to!
1 miejsce w półfinale wojewódzkim w siatkówce plażowej – Kraśnik 23 maja 2024 roku.
SP Lipiny Dolne : SP Bychawa 2:0 (15:4; 15:5)
SP Lipiny Dolne : SP nr 6 Kraśnik 2:0 (15:6; 15:7)😁😁😁💪💪💪
Drużyna w składzie: Adam Lipianin, Maciej Pawelec i Kacper Pawęska, opiekun – Krzysztof Rzeźnik.
28 maja, we wtorek finał wojewódzki w Świdniku.
50
Topólcza i Zwierzyniec
Maluszki wraz z rodzeństwem ze starszych klas wybrały się 19 maja 2024 roku na wycieczkę do Sensorycznego Ogrodu Zabaw w Topólczy. Czekało tam na dzieci wiele atrakcji min. warsztaty kreatywne. Potem wybraliśmy się do pobliskiego Zwierzyńca zobaczyć słynny kościółek na wodzie. Na koniec czekała na naszych małych turystów miła niespodzianka w postaci lodów.
Powiatowe Igrzyska Młodzieży w siatkówce plażowe,
9 maja 2024 roku na obiektach sportowych SP Lipiny Dolne odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców. W zawodach udział wzięły 4 drużyny chłopców i 5 dziewcząt.
Pogoda dopisała, a zawody były bardzo emocjonujące. Zwycięscy w obu kategoriach będą reprezentowali nasz powiat na półfinale wojewódzkim w Kraśniku.
Pamiątkowe puchary i dyplomy ufundowało Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego w Biłgoraju.
Ceremonię dekoracji uświetnili pan Stanisław Dyjak, Wójt Gminy Potok Górny i pan Zenon Zielonka, dyrektor szkoły.
Szczególne podziękowania dla Bartłomieja Skromaka, który sędziował większość meczów.
Powodzenia na dalszym etapie zawodów 👏🏆👏🏆👏🏆
Komunikat z Powiatowych Igrzysk Młodzieży w piłce plażowej dziewcząt i chłopców, rozegranych 9.05.2024 r. w Lipinach Dolnych.
Chłopcy
SP Smólsko : SP Szyszków 2:0 (15:11; 15:12)
SP Lipiny Dolne : SP Aleksandrów 2:0 (15:2; 15:5)
SP Szyszków : SP Aleksandrów 2:1 (15:5; 12:15; 11:4)
SP Lipiny Dolne: SP Smólsko. 2:0 ( 15:2; 15: 9)
SP Lipiny Dolne : SP Szyszków 2:0 (15:2; 15:7)
SP Aleksandrów : SP Smólsko. 0:2 (11:15; 12:15)
Końcowa kolejność:
- SP Lipiny Dolne 6 pkt. Sety 6:0 opiekun Krzysztof Rzeźnik
- SP Smólsko 4 pkt Sety 4:2 opiekun Edward Furlepa
- SP Szyszków. 2 pkt. Sety 2:5 opiekun Andrzej Deryło
- SP Majdan Stary 1 pkt. Sety 1:6 opiekun Łukasz Gancarz
Dziewczęta:
Grupa 1
SP1 Biłgoraj: SP Szyszków 2:0 (18:16; 15:13)
SP Szyszków : SP Smólsko 2:0 (15:6; 15:11)
SP1Biłgoraj : SP Smólsko 2:0 (15:10; 15:11)
Grupa 2
SP Lipiny Dolne : SP Aleksandrów 2:1 (15;12; 9:15; 11:7)
Półfinały:
SP Lipiny Dolne : SP Szyszków 0:2 (10;15; 10;15)
SP1 Biłgoraj : SP Aleksandrów. 2:1 (15:4; 13:15; 11;3)
Mecz o III miejsce:
SP Lipiny Dolne : SP Aleksandrów 1:2 (15:12; 13:15; 10:12)
Finał:
SP1 Biłgoraj : SP Szyszków 2:1 (8:15; 15:5; 12:10)
Końcowa kolejność:
- SP1 Biłgoraj opiekun Ewa Markowicz
- SP Szyszków opiekun Andrzej Deryło
- SP Aleksandrów. opiekun Łukasz Gancarz
- SP Lipiny Dolne. opiekun Krzysztof Rzeźnik
- SP Smólsko opiekun Edward Furlepa
80
233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
6 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie poprzez przygotowany montaż słowno-muzyczny starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Młodzi artyści zabrali społeczność szkolną w podróż w czasie przez historię naszego kraju, prezentując fascynujące informacje dotyczące uchwalenia tej ważnej dla naszego narodu konstytucji. Ich staranne przygotowanie, nie tylko ożywiło przeszłość, ale także podkreśliło wagę tego wydarzenia dla kształtowania naszej tożsamości narodowej.
5
Mali piekarze, duże przysmaki 😁
29 kwietnia 2024 r. grupa maluszków i starszaków wybrała się do siedziby Koła Gospodyń Wiejskich w Lipinach Dolnych. Panie przygotowały dla dzieci wspaniałe warsztaty z pieczenia pizzerinek. Dziękujemy.🍕🍕🍕
33
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę" Wycieczka do Zamościa
25 kwietnia 2024 roku, uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Zamościa.
O godz. 9 spotkaliśmy się z panią przewodnik, która bardzo barwnie opowiedziała nam historię miasta.
Zamość otrzymał prawa miejskie w 1580 roku, a powstał z inicjatywy Jana Zamoyskiego. Określa się go mianem “Padwa północy” albo “Perła renesansu”. Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jako twierdza zostało zbudowane w kształcie siedmioboku, a w swojej historii przetrwało pięć oblężeń.
Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziła trasa podziemna oraz wystrzał armatni, przy którym niektórzy uczniowie mogli asystować.
Kolejnym punktem programu był seans filmowy w kinie „Stylowy”.
W Zamościu każdy z nas był już nieraz. Jednak ten wyjazd był inny niż pozostałe. Tutaj byliśmy wspólnie z naszymi koleżankami i kolegami. Była okazja integracji uczniów. Wycieczka to wspaniała okazja uzupełnienia naszej wiedzy z różnych dziedzin.
U.P.
25
Międzygminne Igrzyska Młodzieży w Piłce Nożnej Chłopców – Majdan Stary 2024
26 kwietnia 2024 roku na boiskach w Majdanie Starym odbyły się Międzygminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży w piłce nożnej chłopców.
Nasi chłopcy startowali w kategorii Igrzyska Młodzieży. W turnieju brało udział po 5 zespołów, a grano systemem „każdy z każdym”.
W pierwszym spotkaniu zmierzyliśmy się z Biszczą i okazało się, że był to mecz o pierwsze miejsce. Mimo prowadzenia do przerwy 2:0 mecz zakończył się naszą porażką 2:3 🥲. W kolejnych spotkaniach było już znacznie lepiej 😁 i ostatecznie zajęliśmy doskonałe drugie. Miejsce. Gratulacje dla chłopaków. Okazało się, że drużyna w pełni siatkarska umie grać również w piłkę nożną.😁💪
Wyniki:
SP Księżpol : SP Korchów Pierwszy 2:1
SP Biszcza : SP Lipiny Dolne. 3:2
SP Korchów Pierwszy: SP Lipiny Dolne 7:1
SP Majdan Stary : SP Księżpol 3:0
SP Lipiny Dolne : SP Majdan Stary 3:2
SP Biszcza : SP Korchów Pierwszy 6:1
SP Majdan Stary : SP Biszcza. 1:5
SP Księżpol : SP Lipiny Dolne 2:2
SP Biszcza : SP Księżpol. 4:3
SP Korchów Pierwszy : SP Majdan Stary 1:8
Końcowa kolejność:
1. SP Biszcza
2. SP Lipiny Dolne
3. SP Majdan Stary
4. SP Księżpol
5. SP Korchów Pierwszy
23
Wycieczka do Leżajska
Dnia 24 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 1 -3 udali się do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Pierwszym punktem programu wycieczki były warsztaty decoupage . Decoupage to niecodzienna technika zdobienia przy pomocy serwetek i papieru.
Po nich dzieci obejrzały spektakl teatralny pt.: „Bardzo mądre bajki” inspirowany baśniami Andersena i bajkami współczesnych autorów.
Bohaterowie opowieści zaprezentowanych na scenie starali się przekazać młodym widzom życiowe drogowskazy i promować istotne dla nich wartości – przyjaźń, tolerancję, miłość i bezpieczeństwo. Przypomnieli, jak „magiczne” są znane wszystkim, ale rzadko stosowane, słowa: proszę, przepraszam, dziękuję!
W ostatniej odsłonie przedstawienia poruszono bardzo ważny temat cyberprzemocy i przekazano ważne informacje na temat właściwego korzystania z Internetu.
Wpadająca w ucho muzyka i wizualne efekty świetlne, stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska.
Tuż po spektaklu udaliśmy się na pierogi do Domu Pielgrzyma.
Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego i poznaliśmy historię objawień Matki Bożej i św. Józefa w tym miejscu.
Wycieczkę zakończył spacer Dróżkami Radości Maryi w Kalwarii Leżajskiej.
40
Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia, to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to moment, aby choć na chwilę przystanąć i rozejrzeć się dookoła siebie i zauważyć jak bardzo swoim zachowaniem wpływamy na środowisko.
Uczniowie klas starszych przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej. Odbył się „Sąd nad ropuchą”, pokazano również co możemy robić na co dzień by być przyjacielem Ziemi.
Widowisko uświetnili najmłodsi pokazem strojów ekologicznych wykonanych z surowców wtórnych.
Pamiętajmy – Ziemię mamy tylko jedną! 🌍
26
Rocznica zbrodni katyńskiej.
Dnia 19.04.2024r., w osiemdziesiątą czwartą rocznicę zbrodni katyńskiej, odbył się uroczysty apel upamiętniający ofiary tejże zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach podczas II wojny światowej. Uczniowie klasy VII i IV przedstawili krótką część artystyczną, a następnie zapalono znicz pod dębem upamiętniającym majora Piaseckiego, który zginął w Katyniu.
9
Jak zostać strażakiem 😁
19.04.2024 r. w naszej szkole gościliśmy Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipinach Dolnych. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom i uczniom klas 1-3 specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali dzieci z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci przymierzały Hełm strażacki, wchodzili do wozu. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy podlewając boisko z węża strażackiego. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę dzieci w zakresie bezpieczeństwa oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.
Dziękujemy.
72
W kinie
16.04.2024 r. maluszki wybrały się do kina w Leżajsku na bajkę „Zagadki Klary Muu”. Po udanym seansie zwiedziliśmy wystawę tymczasową pt. „Kultowy PRL”. Było super!!!
18
O HIGIENIE, ZDROWIU I PROFILAKTYCE, CZYLI SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ
Dnia 15.04. 2024 r. odwiedziła na pani pielęgniarka Grażyna Pisarczyk. Podczas spotkania maluszki i starszaki miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, nauczyć się numerów alarmowych na podstawie piosenki, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.
28
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W środę 17 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.
Zanim jednak nastąpiła ta uroczysta chwila, koleżanki i koledzy z klasy IV zaprezentowali przedstawienie pt. „Witajcie w naszej bajce”, które wprowadziło wszystkich w zaczarowany świat baśni. Aktorzy przepytywali małych widzów ze znajomości literatury dziecięcej. Pierwszoklasiści zdali egzamin śpiewająco i tym samym udowodnili, że są gotowi, aby korzystać z biblioteki. Pod przewodnictwem Pani Książki zostali uroczyście pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia nowo pasowani czytelnicy dostali dyplomy i książki, a od trzecioklasistów otrzymali własnoręcznie wykonane zakładki.
M. D.
33
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny
Nasza szkoła otrzymała dziś taki list:
"Wyniki I etapu Konkursu Matematycznego Puchacz Piotr!
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za zaangażowanie i wysiłek w pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu matematycznego. Po wielu godzinach sprawdzania prac, możemy powiedzieć, że wykazaliście się niezwykłą kreatywnością i myśleniem matematycznym
Najważniejsze jest jednak to, że każdy z Was zdobywa doświadczenie i wiedzę, która przynosi korzyści nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Matematyka to nie tylko zestaw zadań do rozwiązania, ale także umiejętność myślenia logicznego i analitycznego, która przydaje się w życiu codziennym i w wielu dziedzinach.
Wszyscy jesteście Bohaterami Matematyki, ponieważ każdy krok naprzód w nauce jest krokiem w stronę sukcesu! "
Udział w konkursie wzięli nasi uczniowie z klas 1-3 - łącznie 17 osób.
Wymagany próg punktowy w każdej klasie zdobyli i do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
Oliwier Dziewa - kl 1
Aleksander Rapkiewicz - kl 2
Aleksandra Tutka - kl 3
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a za zwycięzców trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na drugim etapie konkursu.
WESOŁEGO ALLELUJA!
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski naszej szkoły po raz kolejny wrócił do tradycji i przygotował kartki wielkanocne z życzeniami dla emerytowanych pracowników oraz osób i instytucji związanych z naszą placówką, środowiskiem lokalnym i współpracujących z nami w różnych dziedzinach.
Wszystkim, jeszcze raz, życzymy pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych oraz, zgodnie z tradycją, mokrego Śmigusa-Dyngusa.
Archiwum Aktualności