W ramach projektu „Poznaj Polskę” otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 15 tyś. złotych do trzydniowej wycieczki w Bieszczady. Z tej dotacji skorzystali uczniowie klas IV-VIII.
Pierwszego dnia naszym celem był zamek w Łańcucie -jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowana w XVII wieku. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin, w tym czasie uczniowie podziwiali: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu.
Następnie udaliśmy się w dalszą drogę, aby podziwiać zaporę w Solinie, która jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Potem mieliśmy okazję zachwycać się przepięknym zachodem słońca płynąc statkiem wycieczkowym po jeziorze solińskim.
Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy dyskoteką andrzejkową.
Drugiego dnia udaliśmy się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego w Bóbrce. Tam uczniowie mogli przyjrzeć się XIX –wiecznym kopankom, w których można było zobaczyć naturalną ropę, czyli czarne złoto. Spacerując alejkami podziwialiśmy unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzu jednego z budynków, dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym, mogliśmy się przenieść w czasy, kiedy pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, a niektóre dzieci odważyły się zanurzyć palec w ropie naftowej.
Dworek Marii Konopnickiej był kolejnym punktem naszej wycieczki. Na początku wysłuchaliśmy „Roty”, a następnie przewodniczka oprowadzając nas po muzeum, opowiadała o życiu Marii Konopnickiej. W gablotach znajdowały się różne wydania książek, które napisała. Widzieliśmy jej gabinet, jadalnię, kuchnię i sypialnię.
Tego dnia byliśmy jeszcze w Komańczy- miejscu internowania bł. ks. kar. Stefana Wyszyńskiego.
Po kolacji odbył się seans filmowy, obejrzeliśmy niezwykle interesujący film biograficzny „Eddie zwany Orłem” na podstawie życiorysu skoczka narciarskiego Eddiego Edwardsa.
Trzeciego dnia w Muzeum Budownictwa Ludowego uczniowie poznali zbudowę małomiasteczkową z przełomu XIX i XX wieku oraz dowiedzieli się o życiu mieszkańców galicyjskich miasteczek. Dzieciom bardzo podobały się zabawy z przełomu wieków, najwięcej emocji wzbudziła gra w drewniane kręgle. Poznali także typowe zabudowania wiejskie i sakralne z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie podobało im się zwiedzanie wiejskiej szkoły i poznanie ówczesnych przyborów szkolnych dostępnych w sali lekcyjnej.
Wycieczka zakończyła się zgodnie z planem i pozostawiła po sobie wiele miłych wspomnień i wrażeń.
U.P