„Proszę o pamięć o ludziach, którzy życie swe oddali, abyśmy mogli dziś mówić językiem polskim i by na sztandarze powiewała biała-czerwona flaga”.
Te słowa największego z Polaków – św. Jana Pawła II- przyświecały uroczystości upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się 8 listopada 2018 r. Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych.
Wspólnie oddaliśmy należną cześć wielkim Polakom, za przyczyną których, po 123 latach zaborów, na mapie Europy pojawiła się na nowo Polska.
Wspominaliśmy ważne chwile związane z historią naszego narodu- od Chrztu Polski w 966 r. aż po czasy współczesne.
Uroczystość o charakterze patriotyczno- religijnym w swoim założeniu posiadała wymiar środowiskowy, pozwalający na snucie wspólnych refleksji na temat ciągłości historii
i wniosków z niej płynących.
Nasze uroczyste spotkanie rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali nasz narodowy taniec „Polonez”. Po przywitaniu przybyłych gości i podaniu porządku uroczystości przeszliśmy na miejsce ekspozycji plenerowej, gdzie w świetle zachodzącego słońca mogliśmy snuć refleksje nad wydarzeniami historycznymi, które są fundamentem naszej tożsamości.
Po wprowadzeniu pocztu flagowego i wciągnięciu flagi na maszt odśpiewaliśmy hymn państwowy przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej z Potoka Górnego. Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie obiektu.
Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz kanonik Stanisław Małysz. Następnie przedstawiciele pracowników szkoły, rodziców i uczniów złożyli wieniec przy płycie pamiątkowej.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny, który przybliżył nam wydarzenia historyczne wyeksponowane na tablicach. Wzruszające słowa, piękna muzyka i nastrojowa gra światłem wprowadziły nas w głęboką zadumę nad tym kim jesteśmy i komu zawdzięczamy to, że możemy wspólnie przeżywać takie chwile.
Następnie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, celebrowana przez ks. kanonika Stanisława Małysza i ks. Pawła Kruka.
W dalszej części uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje uzdolnienia wokalne prezentując pieśni patriotyczne oraz taneczne w niezwykle wzruszającym układzie tanecznym „Barwy mojej Ojczyzny”.
Pod koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, dyrektor szkoły oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Małek, która zaprosiła wszystkich na przepyszne przekąski przygotowane przez rodziców. W nocnej scenerii, przy blasku ogniska wojskowa grochówka z kuchni polowej oraz grillowane kiełbaski, nie mówiąc o innych pysznościach przygotowanych przez rodziców, smakowały znakomicie.
Podczas tej uroczystości mieliśmy okazję do wspólnego złożenia hołdu tym, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, ale również do spotkania, które zjednoczyło całą lokalną społeczność. Babcie, dziadkowie , rodzice i uczniowie razem świętowali urodziny naszej Ojczyzny.
Serdeczne podziękowania:
Uczniom za przekazane treści historyczne, artyzm i godną postawę w trakcie uroczystości.
Rodzicom za pomoc organizacyjną oraz przygotowanie kulinariów.
Nauczycielom za czas poświęcony na przygotowanie oprawy artystycznej i odpowiedzialność organizacyjną.
Księdzu kanonikowi Stanisławowi Małyszowi za poświęcenie ekspozycji historycznej i odprawienie wspólnie z ks. Pawłem mszy św.
Gminnej Orkiestrze Dętej na czele z kapelmistrzem orkiestry Stanisławem Stępniem za muzyczna oprawę uroczystości.
Pocztom sztandarowym : szkolnemu i |OSP Lipiny Dolne za patriotyczną postawę.
Panu Bogu za piękną pogodę.
Serdecznie podziękowania wszystkim, za wspólne świętowanie. To dla nas zaszczyt i wielka radość, że mogliśmy wszystkich gościć w naszej szkole. Byliśmy mile zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Lipin Dolnych i okolic. Obiecujemy, że w przyszłości będziemy inicjować różne przedsięwzięcia, służące integracji środowiska lokalnego.
Dziękujmy każdemu z osobna.
P.U. , Z.Z.