Rekordowy Polonez na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Szanowni Państwo
Rekordowy Polonez na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szkoły i placówki oświatowe z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Zamościu wspólnie podejmą się próby ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób tańczących Poloneza w wielu lokalizacjach.
W próbie bicia rekordu wezmą udział szkoły z powiatów – zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Tańczenie rekordowego Poloneza będzie odbywać się zarówno w poszczególnych szkołach, jak i grupowo – publicznie na rynkach i placach miast w zaangażowanych powiatach. Do lokalnych prób bicia rekordu zgłosiły się już miasta: Zwierzyniec, Zamość, Szczebrzeszyn, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski.
Zadanie nie należy do najprostszych, ponieważ wymaga od wszystkich zaangażowanych szkół współpracy między sobą oraz dokładnej dokumentacji ilości par wykonujących rekordowy taniec. Każdy uczestnik rekordu musi znać kroki Poloneza, a jego strój powinien być elegancki.
Bicie rekordu rozpocznie się we wszystkich lokalizacjach w piątek, 8 czerwca punktualnie o godzinie 11:00. Wszyscy uczestnicy będą tańczyć do tego samego utworu – Poloneza z filmu Andrzeja Wajdy – „Pan Tadeusz”, skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Wspólne tańczenie Poloneza potrwa tyle ile wynosi długość całego utworu, czyli dokładnie 7 minut i 45 sekund.
Na potrzeby tego rekordu przyjmuje się, że polonez to uroczysty polski taniec ludowy, któremu towarzyszy gracja ruchów i posuwiste kroki. Poloneza wykonuje się w rytmie ¾.
Należy pamiętać, że polonez wykonany tylko w jednej linii(jeden za drugim), z prostym układem choreograficznym i formą kroków przypominającą marsz nie zostanie zaakceptowany jako Rekord Polski.
WYTYCZNE DLA „NAJWIĘCEJ OSÓB TAŃCZĄCYCH POLONEZA (WIELE LOKALIZACJI)”
1. Taniec musi zostać wykonany w sposób tradycyjny z zachowaniem odpowiednich kroków i schludnego stroju (długie ciemne spodnie, biała koszula, ciemna spódnica, czyste obuwie, brak odzieży typowo sportowej np. spodnie dresowe).
2. Wszystkie osoby uczestniczące w rekordzie muszą znać kroki poloneza.
3. Rozpoczęcie oraz zakończenie tańczenia należy obwieścić głośnym sygnałem rozpoznawalnym przez wszystkich uczestników jednocześnie we wszystkich lokalizacjach. Czas tańczenia w każ-dej lokalizacji powinna mierzyć osoba doświadczona w obszarze sportu, na przykład trener lokalnego klubu sportowego. Czas powinien być odmierzany przez stopery z dokładnością do 0,01 sek.
4. Kroki poloneza powinny zostać opracowane przez choreografa, nauczyciela wychowania fizycznego bądź instruktora znającego podstawy tańca. Poszczególne elementy tańca wykonywane przez uczestników powinny być zsynchronizowane. Tzw. taniec dowolny (free-style) jest niedozwolony.
5. Taniec musi zostać wykonany na wysokim poziomie zaawansowania. Biuro Rekordów zastrzega sobie prawo do nie uznania prób, które uzna za zbyt proste i nieskomplikowane.
6. Taniec we wszystkich lokalizacjach musi trwać przez co najmniej pięć minut. Każdy, kto nie zdoła w pełni uczestniczyć w tańczeniu przez cały wymagany czas zostanie zdyskwalifikowany i odjęty od wyniku końcowego. Powyższa selekcja musi zostać przeprowadzona, aby rekord jasno dotyczył tylko osób, które faktycznie uczestniczyły w wydarzeniu, a nie przybyły tylko po to, aby zwiększyć ilość tancerzy i wynik.
7. Uczestnicy wydarzenia mogą być ustawieni w jednej linii, kilku liniach lub innym dowolnym układzie, pod warunkiem, że układ choreograficzny będzie rozbudowany, a taniec nie będzie ograniczał się tylko do marszu jeden za drugim w rytm muzyki.
8. Wszyscy uczestnicy powinni jednocześnie wykonywać ten sam układ choreograficzny. Ruchy instruktora powinny być widoczne dla każdego z uczestników, bezpośrednio lub na dużym ekranie.
9. Różne lokalizacje mogą mieć różne układy choreograficzne. Ważne jednak, by tańczenie we wszystkich lokalizacjach rozpoczęło i zakończyło się jednocześnie.
10. Wszyscy uczestnicy powinni dobrze znać kroki wykonywanego tańca.
11. Teren, na którym odbędzie się wydarzenie powinien być wystarczająco duży, nie tylko aby pomieścić tancerzy, ale także aby zapewnić im swobodę ruchów.
12. Przed rozpoczęciem wydarzenia należy policzyć przybyłych uczestników. Można tego dokonać poprzez obrotową bramkę lub inną metodą, zaakceptowaną przez Biuro Rekordów. Liczenie uczestników jest zasadnicze dla próby i musi zostać przeprowadzone dokładnie i zgodnie z za-sadami.
13. Aby próba zakończyła się powodzeniem, musi w niej wziąć udział więcej osób niż wynosi dotychczasowy rekord.
14. Co najmniej jeden z niezależnych świadków obserwujących wydarzenie w każdej z lokalizacji powinien posiadać fachową wiedzę jak tańczyć poloneza.
DODATKOWE MATERIAŁY DOWODOWE (DOTYCZY KAŻDEGO Z MIEJSC OSOBNO)
- Do dokumentacji, poza standardowymi zdjęciami, należy dołączyć zdjęcie uczestników z lotu ptaka lub zdjęcie tradycyjne, na którym znajdować się będzie cała grupa.
- Nieedytowany materiał wideo z całego wydarzenia –liczenie uczestników oraz cały taniec (pozwalający osobom weryfikującym na sprawdzenie, czy wytyczne zostały spełnione).
OGÓLNE WYTYCZNE DOTYCZĄCE IMPREZ MASOWYCH
- Próba pobicia rekordu musi odbyć się w miejscach publicznych lub w miejscach łatwych do przeprowadzenia kontroli.
- Wszystkie próby pobicia rekordu muszą odbywać się na ograniczonym obszarze, z wyraźnie oznaczonym wejściem i wyjściem. Próby odbywające się wewnątrz budynków powinny posiadać jedno specjalnie wyznaczone ku temu pomieszczenie. Próby odbywające się na zewnątrz powinny być ogrodzone, na przykład barierkami.
- Uczestnicy opuszczający miejsce bicia rekordu przed zakończeniem próby powinni zostać policzeni, a następnie odjęci od końcowego wyniku.